سرطان روده‌ی بزرگ (COLORECTAL CANCER):

  سرطان کولون یا روده‌ی بزرگ کانسر قسمت انتهای دستگاه گوارش است. چند سانتی‌متر آخر کولون یا روده‌ی بزرگ که به مدخل مقعد ختم می‌شود، رکتوم یا راست‌روده نام دارد. اغلب سرطان‌ها یا کانسرهای کولورکتال از تجمع خوش خیم و توده‌ای شکل سلول‌های جدار روده که اصطلاحاً پولیپ نامیده می‌شوند، منشأ می‌گیرند. پولیپ های روده معمولاً کوچک بوده علائم بالینی ... ادامه مطلب »

شایع ترین علائم بالینی بیماری های ارولوژیک کودکان چیست؟

  شایع ترین علائم بالینی بیماری های ارولوژیک کودکان چیست؟ آنومالی یا ناهنجاری کلیه ها که در دوره جنینی یا بارداری توسط سونوگرافی روتین تشخیص داده شده سوزش ادراری و درد هنگام دفع ادرار جریان ضعیف دفع ادرار، زورزدن موقع خروج ادرار، احتباس ادراری وناتوانی در خروج ادرار تکرر ادراری وجود چرک درادرار وجود خون در ادرار خیس کردن بی ... ادامه مطلب »

هیدرونفروز (HYDRONEPHROSIS)

هیدرونفروز چیست؟ تجمع بیش از حد ادرار در کلیه وسیستم جمع کننده کلیه را هیدرونفروز می نامند. هیدرونفروز علل متعددی دارد. گاهی خطرناک بوده و با کاهش عملکرد و فانکشن کلیه ها همراه است ولی در بیشتر موارد وجود هیدرونفروز برای کودک خطرناک نیست. هیدرونفروز می تواند یک طرفه یا دو طرفه باشد و در بیش از ۵۰ در صد ... ادامه مطلب »

در ارتباط با توده‌های گردنی در کودکان، چهار موضوع است که باید موردتوجه والدین قرار گیرد:

  غدد لنفاوی: شایع‌ترین نوع توده‌های گردنی که اسباب نگرانی و اضطراب والدین را فراهم می‌کند، بزرگی و لمس غدد لنفاوی است. اغلب والدین از وجود و لمس توده‌هایی در اطراف گوش و قسمت خلفی گردن دچار دلهره و دلواپسی می‌شوند. این توده‌ها اندازه نخود و کمی بزرگ‌تر از عدس زیرپوست این نواحی قابل‌لمس بوده، دردناک نیستند و متحرک هستند. ... ادامه مطلب »

رفلاکس ادراری در کودکان (VUR)

رفلاکس ادراری چیست؟ ادرار بعد از تولید در کلیه‌ها، از مسیر لگنچه و حالب جریان پیداکرده و به مثانه ریخته می‌شود. حرکت عکس و برگشت ادرار از مثانه به حالب و لگنچه و نهایتاً کلیه را رفلاکس ادراری می‌نامند. این اتفاق در یک و یا هردو کلیه می‌تواند رخ دهد. اگر نارسایی دریچه‌ای در محل اتصال حالب به مثانه وجود ... ادامه مطلب »

هفت راه کلیدی برای پیشگیری از ابتلا به سرطانCancer prevention :

  پرهیز ازسیگار کشیدن مصرف هر نوع سیگار، فرد را در مسیر ابتلا به سرطان قرار می دهد. کشیدن سیگار انسان را مستعد ابتلا به انواع سرطان ها از جمله ریه، حفره دهان، حلق، حنجره، پانکراس، مثانه، دهانه رحم، کلیه و … می کند. شیوع سرطان یا کنسر ریه، حتی در افرادی که سیگار نمی کشند ولی در معرض دود ... ادامه مطلب »

پیشگیری از ابتلا به سنگ کیسه صفرا (Gall-Stone)

آیا سنگ کیسه صفرا قابل پیشگیری است؟ این بیماری به تشکیل سنگ های کریستالی کوچک در کیسه صفرا اطلاق می شود. بطور تیپیک رسوب کلسیم و کلسترول، هسته ی اصلی سنگ کیسه صفرا را تشکیل می دهد. وجود سنگ در کیسه صفرا غالبا بدون علامت است، ولی با انسداد مجرای کیسه صفرا (سیستیک داکت) می تواند سبب درد، التهاب و ... ادامه مطلب »

سرطان معده  (Stomach Cancer)

  تعریف: معده کیسه ای عضلانی است که در قسمت میانی و فوقانی شکم و زیر دنده ها قرار گرفته است. وظیفه ی آن شکستن، خرد کردن و هضم مواد غذایی خورده شده است. مبتلا شدن معده به سرطان را کانسر معده می نامند. سرطان معده از پوشش مخاطی که سطح داخلی آن را مفروش کرده است، شروع می شود. ... ادامه مطلب »

التهاب و درد پستان در زنان شیرده Puerperal Mastitis

   التهاب بافت پستانی ماستیت نامیده می شود. علت و منشا آن می تواند عفونی و یا غیر عفونی باشد. در زنان شیر ده غالبا به دلیل تجمع شیر اتفاق می افتد. اپیدمیولوژی (همه گیر شناسی یا شیوع): حدود ۱۰ تا ۳۳ درصد زنان شیرده دچار ماستیت ناشی از شیردهی می‌شوند. بلافاصله بعد از فارغ شدن و روزهای اول بعد ... ادامه مطلب »

پیشگیری از حوادث در کودکان Accident Prevention

  حوادث اولین و شایع ترین علت مرگ و میر در کودکان بین سنین ۱ تا ۱۶ سالگی است. غالبا حوادث و عوارض آن قابل پیشگیری می باشد. اطلاعات، امکانات و لوازم مورد نیاز برای امنیت و حفاظت کودک، باید قبل از تولد وی توسط والدین اخذ و فراهم گردد. حتی برای اولین بار هم که نوزاد را برای آوردن ... ادامه مطلب »